Powrót rzeźby Kobieta z dzieckiem Aliny Szapocznikow na Żoliborz
Powrót rzeźby Kobieta z dzieckiem Aliny Szapocznikow na Żoliborz / Premiera książki „Kroją mi się piękne sprawy. Listy Aliny Szapocznikow i Ryszarda Stanisławskiego 1948–1971”
odsłonięcie rzeźby: 29 września (sobota), godz. 15:00
miejsce: skwer przy Teatrze Komedia (od strony ul. Sierpeckiej)
premiera książki – Agata Jakubowska i goście:
29 września (sobota) o godz. 15.30
miejsce: Klub Pod Gruszą, WSM, ul. Popiełuszki 16
Burmistrz dzielnicy Żoliborz Krzysztof Bugla oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zapraszają na wydarzenie z okazji powrotu na Żoliborz rzeźby Kobieta z dzieckiem autorstwa wybitnej polskiej artystki Aliny Szapocznikow (1926–1973). Rzeźba, eksponowana na skwerze przy Teatrze Komedia od lat 50., przez ostatnie dekady zapomniana i niszczejąca, została poddana gruntownej renowacji. Od 29 września 2012 roku ponownie będzie eksponowana w przestrzeni publicznej.
Kobieta z dzieckiem (znana również jako Nadzieja matki, Macierzyństwo lub Pokój) pochodzi z lat 1949-1950, wykonana została w piaskowcu w zakładach kamieniarskich Gastona Lerendu w Paryżu. Przywieziono ją do Polski z okazji II Ogólnopolskiej Wystawy Plastyki, gdzie otrzymała wyróżnienie. „Należałoby bez wątpienia wyrazić uznanie dla ambitnych zamierzeń młodej rzeźbiarki Aliny Szapocznikow, której rzeźba Nadzieja matki, wykonana w kamieniu en taille directe, stanowi swego rodzaju wydarzenie w naszym środowisku artystycznym” – pisał w roku 1952 Andrzej Jakimowicz.
Wydarzeniu towarzyszy premiera książki Kroją mi się piękne sprawy. Listy Aliny Szapocznikow i Ryszarda Stanisławskiego 1948–1971 wydanej przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i wydawnictwo Karakter. Jest to niepublikowana dotąd korespondencja między jedną z największych dwudziestowiecznych artystek i znakomitym krytykiem sztuki, wieloletnim dyrektorem Muzeum Sztuki w Łodzi. Listy, pisane od schyłku lat 40. do końca życia rzeźbiarki, dokumentują ich narzeczeństwo, małżeństwo, a po rozwodzie – nadal bliską, przyjacielską więź. Są świadectwem drogi artystycznej Szapocznikow i rzadkim u niej autokomentarzem – artystka bardzo powściągliwie mówiła o sobie, nawet jej wojenne losy do dziś nie są w pełni znane. Jest to także dokument intymny – w dużej mierze korespondencja miłosna, pisana z prawdziwym literackim talentem.
Listy są pierwszą pozycją w nowej serii wydawniczej Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i wydawnictwa Karakter zatytułowanej mówi muzeum.
Organizatorzy:
Urząd Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy
ul. Słowackiego 6/8
01-627 Warszawa
www.zoliborz.org.pl
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
Pańska 3
00-124 Warszawa
www.artmuseum.pl
źródło: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
www.artmuseum.pl