Studio Sztuki
Witamy w zakładce naszego partnera jakim jest Studio Sztuki – Policealne Studium Zawodowe Plastyczne.
Szkoła założona w 1992 r. Jest najstarszą i największą tego typu szkołą w Polsce. Charakteryzacja, Wizaż, Stylizacja, Projektowanie Ubioru, Dekorowanie Wnętrz, Grafika Komputerowa. Szkoła posiada uprawnienia szkoły publicznej.
Obecnie funkcjonuje wiele wyższych szkół artystycznych, kilka lat temu powstały też szkoły policealne o podobnych kierunkach nauczania, co nasza szkoła. Kilka szkół pojawiło się i zniknęło.
Wydawałoby się, że przy tak ogromnej różnorodności ofert nauczania, pozorach nasycenia rynku (tylko nasza szkoła wykształciła przeszło tysiąc osób), przy obecnym niżu demograficznym – Studio Sztuki – jedna z tak wielu w Polsce szkół policealnych, nie ma szansy powodzenia lub rozwoju.
A jednak tak nie jest. Zaczynaliśmy jako pierwsza w Polsce niepubliczna szkoła artystyczna z siedmioma uczniami. Ta szczęśliwa siódemka cudownie rozmnożyła się w dwieście pięćdziesiąt osób. Studio Sztuki jest obecnie jedną z największych szkół (chyba największą) tego typu w Polsce i największą szkołą charakteryzacji i wizażu na świecie!
Obecnie z duża satysfakcją uczymy zawodów: charakteryzacji i stylizacji, wizażu, projektowania mody, fotografii, projektowania komputerowego (grafika komputerowa), dekorowanie wnętrz (dawna nazwa; kreacja przestrzeni) .
Najliczniejszym kierunkiem jest charakteryzacja i stylizacja. Nie tylko dlatego, że najłatwiej zobaczyć można efekty nauczania i są te efekty naprawdę efektowne, ale też ze względu na zdobywanie kilku umiejętności (zawodów) w czasie jednych dwuletnich studiów. Absolwenci charakteryzacji mogą też pracować jako wizażyści, perukarze i styliści. Muszę zaznaczyć, że to nasze dążenia do zaistnienia formalnego w Polsce zawodu stylisty i konieczności takiego kształcenia spowodowały (również przy poparciu nas przez polską zdobywczynię Oskara Panią Ewę Braun) wprowadzenie prawne zawodu stylisty przez Ministerstwo Kultury. Na razie od lat tylko nasza szkoła posiada uprawnienia szkoły publicznej dla kierunku charakteryzator i stylista.
Naszych absolwentów można spotkać we wszystkich pismach kobiecych, przedstawicielstwach firm kosmetycznych (np.: Clarins, Chanel, Dior, Loreal, Max Factor, Givenchy, Inglot, Joko, Lancome, Avon, Coty, Oriflame, Shiseido, Versace, Make up for ever,), przy produkcjach reklamowych, telewizyjnych (m.in. „Jak oni śpiewają”, Europa da się lubić”, „Taniec z gwiazdami”, „3P3”, „W rytmie MTV”,”ZigZak”, „Modna Moda”, „Oskary Mody”, „TVN style”, „You can dance”, „Top model”), musicalach (Upiór w operze, Koty, Bal Wampirów, Romeo i Julia ), teledyskach (m.in. Justyna Steczkowska, Closterkeller, Anja Ortodox, Moonlight, Łzy, Kasia Nova, T.Love, Brathanki, Kasia Kowalska, Ich Troje, Dive3d, Offside, Analog, Ametria ), również przy serialach telewizyjnych (UlaBrzydula, Klan, 13 Posterunek, Plebania, Zostać Miss, Niania, Ekipa, Samo życie Pensjonat pod Różą, Dziupla Cezara, Teraz albo nigdy, Ksiądz Mateusz Londyńczycy 2, Sprawiedliwi, Hotel 52, Prosto w serce, Czas honoru itd.), czy realizacjach filmowych (m.in. Jeszcze raz, Kochaj i tańcz, Ogniem i Mieczem, Anna Karenina, Pianista, Wrota Europy, Stara Baśń, 7 grzechów głównych, Lejdis, Wojna polsko – ruska, Dom zły, Wesele, Miłość na wybiegu, Najlepszy chłopak dla mojej dziewczyny, Przepis na miłość), w teatrach i Teatrze Telewizji, stylizują gwiazdy estrady, uczestniczą w sesjach zdjęciowych (np. Łukasz Płoszajski, Doda, Krystyna Prońko, Kasia Nova, Paulina Holtz, Robert Kudelski, Agnieszka Rylik, zespoły: Łzy, Video, Sumptuastic )
Stylizują gwiazdy estrady , uczestniczą w sesjach zdjęciowych (np. Łukasz Płoszajski, Doda, Krystyna Prońko, Kasia Nova, Paulina Holtz, Robert Kudelski, Agnieszka Rylik, zespoły: Łzy, Video, Sumptuastic. Nasi absolwenci wykonali m. in. makijaże i stylizacje na festiwalach w Opolu, Sopocie, Miss World, wygrywają konkursy np. Beauty 97, dwukrotnie już Avonu, w 1992 r. w Krakowie I miejsce w konkursie Visage Art. Niestety nie możemy wymienić wszystkich, zmieniają nazwiska i tu tracimy kontakt. Bardzo wielu podejmuje naukę w Wyższych Uczelniach Artystycznych, uczy w innych policealnych szkołach warszawskich lub prowadzi kursy makijażu.
Nie mają problemów z pracą absolwenci grafiki komputerowej. Są przygotowywani do samodzielnej pracy artystycznej, pracy w wydawnictwie, agencji reklamowej, drukarni, jako pomoc fotografa przy retuszu zdjęć, przygotowanie stron www.
Dekoratorzy przestrzeni oprócz znakomitego przygotowania do wyższych studiów architektonicznych pracują przy aranżacji wnętrz mieszkalnych, sklepów, w wystawiennictwie ( łącznie z pracami projektowymi typu logo, druki firmowe, plakat). Niedawno absolwentka „przyznała” się do realizacji telewizyjnego studia Wielkiej Gry.
Niektórzy projektanci mody zakładają swoje własne firmy (sklepy), zapraszają na swoje pokazy mody albo współtworzą światowe pokazy jak Agata Koschmieder asystentka Arkadiusa . Nie wszystkie osiągnięcia znamy, wielu absolwentów pracuje poza Warszawą (wiemy, że np. w gdańskiej telewizji), niektóre absolwentki wychodzą za mąż i zmieniają nazwiska. Co pozytywne- te uczennice, które w czasie roku szkolnego rodzą dzieci nie rezygnują z nauki.
Wiele osób kontynuuje naukę na wyższych uczelniach (większość jest przyjmowana od razu na drugi rok) w Polsce i na świecie.
Fotografowie przygotowani są do prac gdzie podstawą jest kreacja obrazu, mają dobrze opanowany warsztat współczesnych środków fotograficznych, w tym komputerową obróbkę obrazu. Te umiejętności czynią ich ciekawymi partnerami dla agencji reklamowych i innych odbiorców fotografii użytkowej. Tak samo dobrze radzą sobie na polu fotografii dokumentalnej.
Od dziesięciu lat mieścimy się w obszernym budynku, gdzie mamy miejsce nie tylko na profesjonalne pracownie (ze stumetrowym atelier fotograficznym i niewiele mniejszym atelier malarskim) ale i na prezentacje prac uczniów. Oj, tego miejsca jest metrażowo tak wiele, a gdy np. charakteryzatorzy zaliczają swoje prace ze stylizacji (kostiumy) to czasem nie wiemy gdzie „upchać” poprzednie. Mówiąc o miejscu na prezentację chciałam pochwalić się Galerią w obszernym foyer szkoły. Do wystawiania się w niej zapraszam młodych zdolnych również spoza szkoły, przede wszystkim fotografików, ponieważ im najtrudniej chyba pokazać się w Warszawie.
Zapraszając do naszej szkoły muszę zaznaczyć, że prace, które tam można zobaczyć to prace takich samych młodych ludzi jak Wy. Przyjmując do szkoły nie sprawdzamy umiejętności lecz predyspozycje i przede wszystkim zainteresowania. Umiejętności można nabyć. Jeżeli połączycie predyspozycje z chęciami, pracowitością i otwarciem na świat to macie szansę zrealizować marzenia.